Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drsná realita -
i v takovém stavu přicházejí zvířata do útulkuFotoalbum zde.

Útulky v celé republice jsou plné bezprizorných psů a koček.  Ať už nalezených, z pozůstalosti či přímo od bývalých majitelů.
 
Některá z nich jsou v dobré kondici a zdravotním stavu, některá notně zubožená (vyhublá, plná parazitů, zanedbaná, zraněná a nemocná). Mnoho psů také do útulku přichází s poruchou chování.
 
Je na nás, útulkářích,  abychom jim věnovali péči bez rozdílu, a to jak po zdravotní a fyzické, tak i psychické stránce. Vzhledem ke stavu některých zvířat, to bývají občas nadlidské výkony. Mnoho lidí si o naší práci myslí, že je to pohodička a mazlení se zvířátky.  Nevidí už ale fyzickou práci,  péči, jakou jim věnujeme a snahu zajistit dobrý domov. Nevidí riziko, jaké jsme schopni podstoupit pro záchranu zvířete a nevidí smutek a bezmocnost,  jakou máme nad tím, co je člověk schopen zvířeti způsobit.
 
Za dobu fungování našeho děčínského útulku nám tu prošlo více jak 5 000 zvířat, což  je velký počet, ale bohužel  i alarmující. Pokud bychom spočítali zvířata ve všech útulcích u nás, bylo by to hrozivé číslo, které svědčí o tom, jaký má dnešní civilizovaný člověk vztah ke svým čtyřnohým kamarádům. Ještě děsivější by byl ovšem počet zvířat,  která do útulku přicházejí zdevastovaná po fyzické a psychické stránce.
 
Od roku 2003 si v útulku vedeme fotodokumentaci, do jaké míry je člověk schopen zanedbat péči o své zvíře i přes to, jak je mu toto zvíře srdcem a duší oddané. Chceme vám ukázat jen zlomek toho, s čím se při této práci setkáváme nejen v našem útulku, ale tyto zkušenosti mají i útulky ostatní.
 
Obrázky jsou pro silné povahy, ale chceme tímto apelovat na všechny chovatele a majitele, aby zajistili svým svěřencům péči, jakou si zaslouží a kterou opravdu potřebují. Nechceme, aby zvířata trpěla nezájmem a lehkovážností lidí, kteří si je pořizují. Věřte, že vaše péče se Vám mnohonásobně vyplatí, nehledě na to, že včasným rozpoznáním různých zdravotních problémů si ušetříte výdaje a zanedbání péče je týrání zvířete,  které je trestné!

Statistika zdravotního stavu zvířat, která byla provedena za rok 2009

 

zdravotní problémy

psi

kočky

vnější parazité

28

16

extrémní zamoření endoparazity

17

 6

kožní onemocnění - dermatitidy  

20

 0

dermatomykózy   

 2 12
zanedbaná srst 45  2

podvýživa

45

 6

obezita  3 10
částečná i úplná slepota 10  0

onemocnění očí

13

16

hluchota  4  1

onemocnění uší (záněty, ušní svrab)

13

 0

ušní svrab  3 73

přerostlé drápy

 8

 0

genetické a růstové vady  8  0

zubní kámen – těžké formy 

23

 4

poranění (od aut, řezné, tržné, pokousání)

14

 5

srdeční vady  3  0
nádorová onemocnění  9  1

průjmové onemocnění

 5

10

ledvinové onemocnění  1  5
paralýza končetin  2  0
FIP (ifn. peritonitida koček) -  3
epilepsie  1  0
pyometra  3  0

kýly (pupeční, tříselné)    

 1

 1

zlomeniny  7  2

deformace kostí, vysoký stupeň DKK  

18

 0

kočičí rýma

 0

78