Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štěně, co všechno ničí

22. 2. 2010

Dobrý den, je to především o dobrých nervech, utahání zvířete, úklidu nevhodných předmětů v jeho okolí, např. nebezpečné jsou zejména elektrokabely spotřebičů v jeho blízkosti a nastražení hraček žádoucích, které nemůže rozžvýkat na kousky a spolykat, např. oblíbené bavlněné uzly či kusy latexových míčků (v žaludku ztvrdnou tyto kusy jako beton), kusy ostrého plastu z plastové lahve ap., což páníci někdy pokládají za vhodné hračky, se staly osudnými nejednomu psu, kteří si s jejich kousky ucpali střeva či žaludek.

Někteří psi polykají i kusy rozžvýkaných klacků, případně jim zůstávají třísky mezi zuby. Pokud váš pes patří mezi neúnavné ničitele a polykače, o samotě je možné mu buď dát hračku, naplněnou potravou, kterou bude po kouscích dobývat, jako např. tento míček, želatinové kostičky nebo hračky z nezničitelného materiálu Zogoflex.

Je třeba tedy stále dozírat i na hrajícího si psa, co s hračkou provádí. Čím je pes znudenější nebo vystresovanější ze samoty, tím více ničí věci kolem sebe, a to nejen štěně, které to časem přejde. Pokud jste doma, intenzivně se mu věnujte, navykejte ho na časový režim, kdy s vámi bude bdělé a bude mít zábavu (samozřejmě respektujte jeho nutný odpočinek a nepřetěžujte ho) a bez vás bude utahané spinkat a vydržte hlavně s nervy.

Chce to trochu nadhledu, pokud ničí jen vaše věci, je to ještě dobré, pokud se vám stane to, co popisuji tady, je z toho větší problém, ale nejhorší je, když své ničitelské kousky štěně odstůně nebo ho stojí život, proto je třeba terén kolem něj patřičně zabezpečit a sledovat i venku, co štěně žere či tahá. Pamatuji např. příklad, kdy pes pozřel lidský výkal na místě, kde se vyskytovali toxikomani a skončil s těžkou otravou drogou z výkalu, kterou tak tak přežil.

Dana Bočková