Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vrčí a štěká na vodítku na procházející psy

22. 2. 2010

Dobrý den, pes si je vámi jistý, ví, že ho ochráníte a zneužívá toho k machrování. :-) Kromě klasického postupu, kdy psa naučíte zákazový povel fuj a trhnutím vodítka přerušíte nežádoucí činnost, můžete zkusit ještě tento postup, který se mi osvědčil více:

Jakmile jde proti nám pes a vidíme, že náš se chystá machrovat, okřikneme ho fuj, pokud ten povel zná nebo to nekomentujeme vůbec a uděláme rázně povel čelem vzad a jdeme obráceným směrem, dokud se pes neuklidní.

Je nejlepší to stopnout úplně zezačátku, ještě než se vytočí na maximum, čím je vytočenější, tím déle pak trvá ho uklidnit.

Jakmile se uklidní, dáme mu pamlsek a pochválíme, pak se vrátíme do původního směru, tedy opět kráčíme proti cizímu psovi a vystavíme svého psa tomuto zátěžovému podnětu. Pes nám postupně dovolí se přibližovat bez hysterie ke druhému psu blíž a blíž, jakmile se bude chystat to zas rozbalit, zas uděláme čelem vzad a jednou projde kolem v klidu. Je to o tom nežádoucí chování zastavit a zablokovat a podpořit chování žádoucí (tedy psovo uklidnění) pochvalou a pamlskem.

Je dobré, pokud se domluvíte s kamarádem se psem, aby udržoval s druhým, přibližujícím se psem optimální vzdálenost, vyhovující vašim potřebám.

Je chybou psa konejšit a hladit, vyložil by si to jako povzbuzení a pochvalu a řval by jako tygr dál, ne-li více.

Dana Bočková