Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočky s amputovaným ocasem

25. 4. 2010

To je opravdu zajímavý dotaz, děkuji vám za něj. Je vidět, že si všímáte zvířat kolem sebe a přemýšlíte o nich - a to je moc dobře. Myslím, že není důvodu se obávat, že by kočky někdo záměrně týral, amputovaný ocas opravdu bývá u nádražních koček pozorován často.

Kromě toho, že u nádraží kočky přitahují odpadky a jídlo, na pražcích se často i vyhřívají, ale hlavní příčinou jejich úrazů zapřičiňuje dle mého názoru jejich lovecká vášeň a soustředění. Jako se káňata shlukují na stromech kolem silnic, kdy přehledná vozovka jim umožňuje dobře lovit myši, tak kočky číhají na okraji porostu třeba u pole nebo podél trati, až se vynoří v přehledné štěrkové oblasti myš a ocas mají namířen na kolej. Pokud je porost moc blízko (což většinou je), na kolejích mívají větší či menší část ocasu položenou, a  tak dojde snadno k amputaci ocasu - to u těch šťastnějších, které nestrhne vlak celé. Díky kompresi (stlačení), které ve zranění způsobí těžký vlak na koleji, nedojde ke vykrvácení zvířete. 

Bylo by ale nejlepší, aby došlo k přesídlení vaší kočičí kolonie do bezpečnější lokality. Nevím, kde bydlíte, ale oslovte nejbližší útulek nebo depozitum koček, které má odchytové klece a je schopno kolonii pochytat, vykastrovat a vypustit v lokalitě bezpečnější a vzdálenější, aby se kočky nevrátily zpět.

Dana Bočková