Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brání si jídlo v mísce, vrčí a chňape

22. 2. 2010

Dobrý den, pokud to pes dřív nedělal a začal s tím až v poslední době, něco se u vás změnilo. Neznám váš případ podrobně, nejlepší je to vždy vidět na živo a pak teprve soudit, dá se však předpokládat, že pes si začal být u vás jistý tím, že šéfuje nebo ze štěněte dospěl a zkouší, co si může dovolit.

U některých psů je potřeba bránit si jídlo mimořádně silná a může se z toho vyvinout problém, je proto dobře, že se snažíte to řešit. Mlácením celý problém nejen nespravíte, ale můžete ho i citelně zhoršit. Vy psa musíte ukáznit převahou své hlavy a výchovou.

Kromě toho, že se psem začnete cvičit základní poslušnost, čímž se zlepší váš vztah a posílí se respekt a důvěra psa ve vás, vám doporučuji hry s míčkem, pokud pes je na něj fixovaný.

Kupte mu dutý míček, že kterého padají pochoutky a ten naplňte granulkami. Vždy jen pár. Pes si bude zvykat na to, že vy jste ten, který jídlo dává, nikoliv bere a vy míček plníte.

Při povelech mu dávejte za odměnu malé pamlsky, když je splní. Můžete s ním cvičit taky stimulační hry, kdy pod jeden z několika kalíšků schováte kousek jídla a on ho bude hledat. Misku mu naplňte jen velmi málo a posaďte se na židli opodál, tak blízko, jak dovolí, ale aby nevrčel. Jakmile to sežere a podívá se na vás, opět ji naplňte.

Tak pokračujte, než pes sní obvyklou denní dávku. Tak si pes bude zvykat na to, že žrádlo přichází od vás. Postupně židli přisunujte k jeho blízkosti během následujících dnů. Nespěchejte s tím. Až bude schopen bez vrčení žrát ve vaší těsné blízkosti (asi 1 m od něj), krmte ho tak ještě týden. Do té doby na psa nesahejte.

Až toto po týdnu zvládne, zkuste ho pohladit a okamžitě mu do misky přidejte pamlsek, pokud bude v klidu. Toto opakujte asi 10x během krmení. V poslední fázi mu jídlo dávejte z ruky po půl hrstičce.

Dana Bočková