Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaro je tady

24. 4. 2011

Při ranním probouzení zaznamenáváme nesmělé švitoření ptáků, zem prosta sněhu při prvním svitu slunka začne pořádně dýchat. Vzduch se začíná prosycovat omamnou vůní prvních kvetoucích stromů a květin. Toto nádherné období, které bylo po dlouhé a ledové zimě napjatě očekáváno, je již tady!

Každý člověk po chmurném období pookřeje, i my na útulku začínáme radostněji vstávat do práce a těšíme se na lepší počasí, kdy nebudeme promrzat venku při úklidu,. Vše se bude lépe dělat, než za mrazivých dnů a nebudeme večer prokřehlí a unavení usínat při televizních zprávách. Začíná velký úklid po zimě a plánujeme, co je potřeba opravit, zvelebit a co by se dalo ještě vylepšit.

Sluníčko nabralo na intenzitě a příroda se již zcela probudila, aby nabrala síly,a zem mohla plodit. Vše se zazelená, ptáci stavějí hnízda a samci se dohadují o samičky. Toto období, kdy se všemu do žil vlévá energie milujeme, ale také očekáváme s obavou. Je to období, kdy se probouzí příroda, ale také pudy o zachování rodu našich domácích mazlíčků.

Tato situace se opakuje každým rokem. Během 2 - 3 měsíců začnou na útulku drnčet telefony tohoto typu:.
,,Dobrý den, narodila se nám koťátka, (štěňátka), nikdo je nechce, můžeme je přinést do útulku?“
"Kolik jich máte?"
"Osm."
"A proč jste si v době říje svoji kočku (fenku) neuhlídali?"
"Té naší potvoře se vždycky nějak podaří útéct a pak přijde s outěžkem."
"A proč ji nenecháte vykastrovat, když ji každý rok nejste schopni uhlídat a stále řešíte stejný problém, nehledě na to, že opakované porody a odchování mláďat samice pěkně vysiluje a než nabere síly, je opět březí?"
"No, my si mysleli, že mladé prodáme a bude nějaká kačka."
To je první výmluva typických množitelů, kteří v tom ještě neumějí chodit jako ti zkušení velkomnožitelé.

Druhá výmluva:
"Kastrace je drahá."

"To mi netvrďte, že když máte zvíře 6 let, že jste za tu dobu nebyli schopní nějakou tu kačku na kastraci ušetřit a každý rok řešíte, co narozenými prcky? Můžete obvolat veterináře, zjistit cenové relace a podle toho se zařídit."

Chvíli ticho a pak padne další výmluva:
"No, víte, ona je ta kastrace proti přírodě."

"Hm a to není proti přírodě, když my, útulkáři potom sbíráme na silnici přejetá koťata a štěňata, kterých se někdo vědomě zbavil? Když nacházíme zvířata, vyhublá, totálně začervená, zmrzačená a nemocná, z nichž i po veškeré péči polovina uhyne? Když hlady sbírají u popelnic zbytky a nějaký dobrák je zkope, že mu tam překážejí? To opravdu není proti přírodě, útulky nacpané zjara mláďaty, obrovské náklady za léčby, krmivo, které by správně měl hradit majitel?"

To mi už trošku začíná bublat mozek a zvyšuje se krevní tlak.

"No tak nic, my si poradíme!"

A opravdu si poradí. Dvoudenní mláďata vyhodí v parku nebo v pytli do potoka, dokonce jsme našli živá koťata v popelnici namíchaná mezi slupkami od brambor v igelitce! V lepším případě je vhodí přes plot útulku nebo vypustí před branou, kde je ráno po příchodu lovíme.To už není samozřejmě proti přírodě jako kastrace.

Ano, může se stát, že slušný majitel opravdu jednou zvíře neuhlídá, ale takový člověk se snaží inzerovat a intenzivně hledat dobrý domov pro potomky a je do budoucna poučen. Tací jsou mezi námi.  Když se to nepodaří, přijdou férově do útulku, kde vědí, že se jim jakoukokoliv formou budeme snažit pomoci. Jsou i tací slušní, kteří uhradí náklady na jejich péči. Přáli bychom si, aby takových lidí bylo více.

Další hrůzy, které musíme zažívat jsou takové, kdy sbíráme živá, zraněná zvířata, která se díky svým pudovým touhám dostala na ulici a potkala se s auty nebo s vlakem. Takový pohled bych bych opravdu nikomu nepřála, a co je horší, sdělit tuto zprávu majiteli, kterému třeba utekl pes za hárající fenkou. To jsou moc smutné okamžiky, ale bohužel se stávají...

Prosím proto všechny: hlídejte si opravdu pečlivě své miláčky. Pokud toho nejste schopni, popřemýšlejte nad kastrací, která zábrání reprodukci nechtěných koťat a štěňat, která končí v útulcích, či někde v nelidských podmínkách, kdy nového majitele přejde počáteční radost nad zvířecím mládětem a začne mu docházet, že si asi vše pořádně nepromyslel. Pročtěte si inzertní časopisy a internetové weby, jaké obrovské množství zvířat se produkuje. Není vzácností, že jsou nabízena štěńata, kterým je půl roku a majitelé je nemohou udat, protože je nikdo nechce a lidé si můžou vybrat z nepřeberné škály jiných nabídek.

Především kočky jsou schopné reprodukce několikrát do roka a hůře se uhlídají, u těch neváhejte!

V útulku kočky samice kastrujeme automaticky. Problémy s přemnoženými kočkami se snanží řešit všude a díky nezodpovědným lidem, kteří koťata vyhodí na ulici, je to jako boj s větrnými mlýny.

Snažte se své psí miláčky hlídat, protože náklady na odchov nechtěných štěňat, či léčbu psa poraženého autem, vám peníze neušetří a zjistíte, že kastrace by vás vyšla levněji. Je smutné, že by kastrace měla suplovat nezodpovědnost a pohodlí majitele, ale bohužel v některých případech se asi nedá nic dělat.

Je to na vás, zvážit pro a proti, je to zodpovědnost, kterou musíte vzít na svá bedra vy, nikdo jíiza vás nevyřeší.