Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agresivní labrador

22. 2. 2010

Dobrý den, takový pes potřebuje důsledný výcvik a velmi, velmi pohybu a zaměstnání, kde by svou energii obrátil žádoucím směrem. Labrador je fanatik práce a lovecké plemeno, určitě by se mohl uplatnit tímto způsobem, pokud se nedohodnete a budete mu hledat nový domov, pátrejte po myslivci, který by ho zaměstnal, ale takových šancí moc není.

Rozhodně by bylo lépe ho zvládnout, než přemýšlet, na koho se problém s nezvádnutým psem přesune, nebo aby agresivní pes do konce života živořil někde v útulku. Vy jste jediní, kteří k němu máte citovou vazbu.

Podívejte se po individuálním výcviku s výcvikářem, který se vám bude intenzivně věnovat, pokud si pes bude dále upevňovat vedoucí postavení ve vaší smečce a vy se ho budete nadále bát, stane se situace opravdu neúnosnou a těžko můžete doufat, že někdo jiný by ho mohl v takovém stavu adoptovat.

Pes se u vás stal vůdce vaší smečky (rodiny). Pes ale nechce být vůdcem lidské smečky. Z toho pro něho plynou nejen práva, ale i povinnosti, na které nestačí. Přesto mu instinkty smečkového zvířete velí, když zaregistruje dostatek signálů od členů smečky, že jeho postavení stoupá, se pokusit převzít ve smečce velení.

Pokud se budete tomuto členu smečky všichni zcela podřizovat, plnit každé jeho přání, podbízet se mu, má najednou roli alfa, kterou ale nemůže v lidské smečce zastávat. Začne napadat každého, kdo k vám přijde, protože má dojem, že je jeho povinností vás před každým chránit.

Bude si vynucovat zcela dominantní postavení vůči všem členům smečky. To pro něho je ale velikánská zátěž, kterou nemůže zvládnout. I když je členem rodiny - smečky, je to stále zvíře. Jeho postavení v hierarchii rodiny je nejnižší stupínek, na kterém je mu nejlépe. Pak o něho pečuje jeho páníček - alfa i druzí členové rodiny, kteří jsou nad ním. To mu vyhovuje a tam má pocit bezpečí. Pokud mu jasně dáte najevo, kde je jeho místo, bude u vás šťastný a vy s ním.

Toto vám pomůže usnadnit výcvikář, ale je třeba, abyste se o tom především ujistila napřed vy, protože toto patří k úplným základům, píše se o tom v každé kynologické literatuře o psech a výcviku. Výcvikář vám usnadní tuto roli převzít tak, aby vás pes nepokousal.

Vaši snahu chodit víc se psem vítám, ale je třeba s ním chodit tak, abyste ho zvládala. Nácvik chůze na vodítku a základy práce se psem vám může ukázat i paní Jahelková z útulku, pokud se dostavíte na osobní konzultaci, pak jí ale nejdřív zavolejte a domluvte se na přesném termínu. Pokud vás pes neposlouchá, tahá a nezvládáte chůzi vůbec, může posloužit protitahací ohlávka halti nebo slabinové protitahací kšíry, jsou to však jen pomůcky zabraňující tahání, nenaučí psa respektu nebo správné chůzi u nohy.

Dana Bočková